SAUNA SPA CONCEPT

FAQ

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

SAUNA FIŃSKA

Ogrzewanie podłogowe może znajdować się w miejscu gdzie stoi sauna. Podłoga w saunie w użytku domowym nie nagrzewa się do wysokich temperatur, jednak warto skonsultować się z dostawcą ogrzewania podłogowego odnośnie specyfikacji danego produktu.

Ściana sauny zawiera istotne komponenty, takie jak konstrukcję, izolację termiczną i paroizolację, wentylację oraz okablowanie. Grubość samej konstrukcji to 6 cm do czego dochodzi deska boazeryjna o grubości ok. 1,5 cm. Między ścianą sauny a ścianą pomieszczenia należy zachować dylatację na poziomie ok. 2-3 cm.  

Przeszklenie sauny ma grubość 8 mm, więc zajmuje mniej miejsca, jednak powoduje utraty ciepła, co musimy zrównoważyć stosując piec o większej mocy.

Minimalne zalecane wymiary sauny fińskiej to ok. 150×120 cm. Taki układ umożliwi komfortowe i bezpieczne korzystanie z sauny dla jednej osoby.

 
Jeśli sauna ma umożliwiać korzystanie w pozycji leżącej to szerokość zewnętrzna powinna wynosić ok. 220 cm – ławka górna w saunie będzie miała wtedy ok. 200 cm. Nie zalecamy zmniejszania głębokości sauny poniżej 120 cm, jednak wykonywaliśmy sauny węższe, na życzenie klienta. Komfortowa głębokość zaczyna się od ok. 140-150 cm a wygodna od ok. 170 cm.
 
 
Wszystkie wymiary dostosowujemy oczywiście do tego ile osób korzysta z sauny na raz i w jakiej pozycji (siedząc/leżąc). Jeśli masz jakieś pytania w zakresie wielkości sauny zapraszamy do kontaktu.
 

Zalecana wysokość sauny to 210-220 cm. Najmniejsza możliwa wysokość sauny to 200 cm, co jest związane z odległościami technicznymi pieca.

Zalecana wysokość sauny przy 2 poziomach ławek to 210-220 cm. Najmniejsza możliwa wysokość sauny to 200 cm, co jest związane z odległościami technicznymi pieca.

Przy 3 poziomach ławek wysokość sauny oscyluje zwykle w granicach 240-250 cm.

Oczywiście, sauna może być zamontowana w skosie pomieszczenia, jednak muszą być spełnione pewne warunki, tj:

  1. Piec do sauny ma określone odległości techniczne od elementów palnych, w tym od sufitu. Na całej powierzchni gdzie będzie stał piec wysokość pomieszczenia musi wynosić minimum 200 cm. Dobrze również, żeby drzwi do sauny znajdowały się w miejscu gdzie wysokość jest większa dla wygodnej komunikacji.

  2. Saunę zwykle zabudowujemy do wysokości 140 cm – poniżej tej wysokości ciężko jest wykorzystać przestrzeń w funkcjonalny sposób.

Każdy przypadek sauny w skosie jest indywidualnie rozpatrywany i zawsze staramy się zaproponować najbardziej funkcjonalny układ. Jeśli chcesz zabudować saunę w miejscu ze skosami wyślij nam rzut pomieszczenia z naniesionymi wysokościami, a nasi specjaliści doradzą jak najlepiej wykorzystać tą przestrzeń.

Jeśli okno jest w ramie drewnianej lub metalowej możemy wykorzystać je w saunie, jednak nasza firma nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne pęknięcie szyby i deformacje okna. Dodatkowo w przypadku ramy metalowej istnieje ryzyko poparzenia się.

W miejscu okna możemy wykonać analogiczne okno w saunie, które będzie wykonane z szyby hartowanej zamontowane na zawiasach żeby umożliwić dostęp do okna w pomieszczeniu.

Jeśli nie ma potrzeby otwierania okna możemy obudować jego ramę drewnem dochodząc do przeszklenia. W tym przypadku również nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne pęknięcie szyby okiennej ze względu na wysokie temperatury.

Wybór pieca to niełatwe zadanie. Na rynku dostępne jest wiele marek i modeli urządzeń – jak wybrać piec odpowiedni dla siebie?

Co warto wziąć pod uwagę: 

  1. JAKI TYP SAUNY LUBISZ?
    Do sprzedaży wchodzi coraz więcej rozwiązań, jednak wyróżniamy trzy podstawowe typy pieców które umożliwią nam stworzenie określonych warunków w saunie:

    Piece tradycyjne
    Możliwość nagrzania sauny do wysokich temperatur w relatywnie krótkim czasie. Ze względu na niewielką ilość kamieni zaleca się, żeby polewać kamienie niewielkimi ilościami wody z odstępami czasowymi, które pozwolą na odparowanie wody z kamieni.

    Temperatura: do 110 st. C
    Wilgotność: ok. 5-15%

    Piece kolumnowe
    Piece tego typu preferują trochę niższe temperatury, czyli ok. 80-90 st. C, ale posiadają zwykle dużą ilość kamieni (niektóre modele nawet kilkaset kilogramów, zazwyczaj jednak kilkadziesiąt), co pozwala na intensywne polewanie pieca wodą.

    Temperatura zalecana : 80-90 st. C*
    *Możliwe jest ustawienie wyższej temperatury, jednak nagrzewanie i ochładzanie sauny zajmie więcej czasu, ze względu na to, że kamienie magazynują ciepło.
    Wilgotność: ok. 20-30%

    Piece dwu-funkcyjne / combi
    Dają możliwość wybrania opcji sauny suchej lub sauny parowej o parametrach:

    Temperatura: do 110 st. C
    Wilgotność: ok. 5-15%
    lub
    Temperatura: do 65 st. C
    Wilgotność: do ok. 60%

  2. STEROWANIE PIECEM
    Piece są dostępne w 2 opcjach – ze sterowaniem pokrętłami na piecu lub ze sterownikiem zewnętrznym. Większość sprzedawanych przez nas pieców to te ze sterownikiem zewnętrznym ponieważ różnica w koszcie nie jest bardzo duża a wygoda i możliwości znacznie większe, dzięki nim można również dokładniej określić parametry sauny.

  3. WYGLĄD I WIELKOŚĆ
    Ważnym parametrem w wyborze pieca jest również jego wygląd i wielkość, które wpływają zarówno na układ funkcjonalny jak i odbiór estetyczny sauny. W naszych ofertach zawsze staramy się zawrzeć kilka różnych wariantów, które są dobrane najlepiej do danej sauny. Jeśli w ofercie nie ma pieca, który Państwa interesuje, można oczywiście podać markę oraz model a zweryfikujemy możliwość zastosowania go w danym przypadku i prześlemy ofertę.
    Zapraszamy również do odwiedzenia zakładki piece, sterowniki, a akcesoria, gdzie znajdą Państwo naszą aktualną ofertę.

  4. KRAJ PRODUKCJI I JAKOŚĆ
    Jest to bardzo ważny parametr – piece sprzedawane przez naszą firmę są produkcji niemieckiej, fińskiej oraz szwedzkiej. Nie sprowadzamy pieców z Chin oraz w większości stosujemy piece dostępne na rynku od lat, co daje nam pewność, że proponujemy najwyższej jakości produkt. Oczywiście śledzimy również nowości marek z którymi współpracujemy.

KABINA INFRARED

Oczywiście, kabina infrared może być zamontowana w skosie pomieszczenia, jednak muszą być spełnione pewne warunki, tj:

  1. Drzwi do kabiny infrared powinny znajdować się w miejscu gdzie jest wysoko dla komfortu komunikacji.

  2. Kabinę infrared zwykle zabudowujemy do wysokości 140 cm – poniżej tej wysokości ciężko jest wykorzystać przestrzeń w funkcjonalny sposób.

Każdy przypadek kabiny infrared w skosie jest indywidualnie rozpatrywany i zawsze staramy się zaproponować najbardziej funkcjonalny układ. Jeśli chcesz zabudować kabinę infrared w miejscu ze skosami wyślij nam rzut pomieszczenia z naniesionymi wysokościami, a nasi specjaliści doradzą jak najlepiej wykorzystać tą przestrzeń.

Jakie są najmniejsze wymiary potrzebne na zbudowanie kabiny infrared?

Jeśli okno jest w ramie drewnianej lub metalowej możemy wykorzystać je w kabinie infrared, jednak nasza firma nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne pęknięcie szyby i deformacje okna.

W miejscu okna możemy wykonać analogiczne okno w kabinie infrared, które będzie wykonane z szyby hartowanej zamontowane na zawiasach żeby umożliwić dostęp do okna w pomieszczeniu.

Jeśli nie ma potrzeby otwierania okna możemy obudować jego ramę drewnem dochodząc do przeszklenia. W tym przypadku również nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne pęknięcie szyby okiennej ze względu na wysokie temperatury.

ŁAŹNIA PAROWA

POMIESZCZENIE TECHNICZNE ŁAŹNI
Pomieszczenie techniczne łaźni parowej, w którym zamontowane będą urządzenia wyposażenia (generator pary, pompa aromatów, stacja zmiękczająca), powinno znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczenia łaźni.

POMIESZCZENIE ŁAŹNI
Ściany pomieszczenia w stanie surowym pionowe, wyrównane – bez znacznych ubytków i nierówności dodatnich przekraczających 5mm. Posadzka z wyprofilowanymi spadkami, na poziomie minus 7mm (w przypadku podłogi z mozaiki szklanej) lub odpowiednio do innego sposobu wykończenia.

PODŁĄCZENIE WODY
Minimum 1/2″, zakończenie: zawór z gwintem zewnętrznym 3/4″ w odległości maksymalnie 0,8m od generatora (generator naścienny). Jeżeli w łaźni ma być zainstalowana słuchawka do zraszania zimną wodą, należy do miejsca, gdzie będzie zamontowany zawór kątowy doprowadzić zimą wodę i zakończyć kolankiem 1/2″ trwale zamocowanym do ściany.

KANALIZACJA
Kratka ściekowa z syfonem w rzucie podłogi kabiny. W przypadku planowanego kominka parowego: rura kanalizacyjna 50mm wyprowadzona pionowo w posadzce w narożu, w którym ma być zainstalowany kominek parowy. Rura powinna być osadzona górną krawędzią kielicha równo z posadzką, w odległości 19cm od każdej ze ścian. Odprowadzenie wody 50mm zakończone kielichem (zasyfonowane) w pobliżu generatora (w ścianie na wysokości maksymalnie 25cm lub w podłodze).

ENERGIA ELEKTRYCZNA
3 fazy, instalacja 5-cio żyłowa (przekrój przewodów odpowiedni do mocy generatora), zabezpieczenie różnicowo-prądowe oraz zabezpieczenie nadmiarowe odpowiednie do mocy generatora.

WENTYLACJA
Możliwość podłączenia do ciągu wentylacyjnego. Ze względu na dużą zawartość wilgoci zaleca się zastosowanie niezależnego ciągu wentylacyjnego (min. Ø100mm) osiadającego odwodnienie. Ciąg wentylacyjny doprowadzić do pomieszczenia technicznego oraz wykonać kanał łączący przestrzeń nad stropem łaźni z pomieszczeniem technicznym. Wylot kanału od strony łaźni na wysokości 2,5m od poziomu wypłytkowanej podłogi łaźni, zakończony kielichem rury PCV 110mm. Nachylenie kanału w stronę łaźni. W przypadku wentylacji grawitacyjnej ciąg wentylacyjny należy doprowadzić do przestrzeni nad stropem łaźni i zakończyć kielichem 110mm. Zaleca się wykonanie przewietrzania przestrzeni nad stropem łaźni. W niewielkich kabinach możliwe jest wentylowanie łaźni do pomieszczenia, w którym znajduje się kabina.

OGRZEWANIE
Ze względu na niekorzystny wpływ ogrzewania powierzchniowego na pracę łaźni, nie zaleca się jego stosowania. Dodatkowe źródło ciepła, jakie stanowi ogrzewanie powierzchniowe, zmniejsza ilość pary dostarczanej do wnętrza łaźni. Jeżeli stosowanie ogrzewania powierzchniowego jest konieczne, np. ze względu na podniesienie komfortu (ciepła podłoga), niezbędna jest możliwość wyłączania ogrzewania w trakcie pracy łaźni. Ogrzewania nie należy instalować w pasie o szerokości 60cm od ścian przy których będą zabudowane siedziska.

MONTAŻ
Pomieszczenie przeznaczone na łaźnię należy udostępnić w stanie czystym. W trakcie budowy łaźni w pomieszczeniu nie mogą odbywać się inne prace. W przypadku konieczności wykonania fragmentów instalacji parowej lub elektrycznej przed montażem kabiny (np. w celu ukrycia instalacji pod tynkiem), prosimy o wcześniejszy kontakt.